Ide o človeka, ktorého asi od roku 400 až do dnes kresťania kritizujú a odmietajú.
Našiel som dosť rozsiahly článok o tomto človeku https://svetkrestanstva.postoj.sk/32562/pelagius-pribeh-velkeho-kritika-sv-augustina
Pelágiusa v histórií „prekričal“ sv. Augustín.
Je ťažké odhaliť čo najviac kresťanov na ňom irituje. Možno aj toto:
„Tvrdil, že na to aby sme konali dobro a získavali cnosti, treba predovšetkým dobrotu ľudskej prirodzenosti a jej vrodené sily.“
Prečo táto jeho skúsenosť, či odkaz do budúcna, tak irituje kresťanov?
V článku sa píše o heréze, čo však nie je pravda. Oficiálne o heréze nerozhodla žiadna autorita, pretože logicky to nie možné.
Tvrdenia Pelagiusa sú veľmi jednoduché, neodporovú každodenným skúsenostiam, bežných ľudí. Jednoduché pravdy sa veľmi ťažko dokazujú.
A preto, tí čo sa nechcú namáhať uveria hocičomu.
Z článku vyberám:
„„Pelágius sa obetavo usiloval privádzať pokrstených do Kristovho zástupu a k evanjeliovému životu. Avšak tomuto záslužnému dielu sa venoval s duchom, ktorý nebol dokonale sformovaný“, konštatuje prof. Cipriani.“
Čo znamená dokonalé sformovaný duch?
Čo viedlo profesora k takému záveru?
Majú právo žiť iba ľudia s dokonale sformovaným duchom?
prof. Cipriani neuviedol žiaden takýto príklad, smutné, že?
Z učenia Pelagiusa:
„Podľa Pelágiovho názoru kresťan má povinnosť napodobňovať Kristovu dokonalú spravodlivosť, pričom sa má spoliehať na prirodzené možnosti konať dobro a na sily svojej vlastnej vôle.“
Rozmýšľal som ako prezident Ing. Peter Pelleríni s úsmevom sa postaví pred národ s Novoročným prejavom, po tom čo mu jeho pes vďačne olíže ruku, aby prezident aspoň na chvíľu pocítil teplo živej bytosti.
Napodobňuje Ing. Peter Pellegriny Kristovu dokonalú spravodlivosť, a spolieha sa na prirodzené možnosti konať dobro a na sily svojej vlastnej vôle?
Alebo je oveľa dokonalejší a má aj dokonale formového ducha, ak navštevuje Sv. Otca a nosí Slovákom dobré posolstvá?
Pri takto „formovaných ľuďoch“ nič sa nehovorí o povinnosti napodobňovať Kristovu dokonalú spravodlivosť, pričom sa má človek spoliehať na prirodzené možnosti konať dobro a na sily svojej vlastnej vôle.
Čo je správne?
Prečo kresťania nevymazali učenie Pelagiusa z dejín?
Mali na to všetky možností. Dôvod môže byť jednoduchý, sú neistí a táto neistota, čo vlastne je správne ich núti odmietať, to čo má prirodzený základ z vnútra ľudskej bytosti a čo ľudia dokážu sami ovládať bez pomoci Boha.
Pre tých, ktorí spozorovali v sebe túžbu po spravodlivosti a dobre a majú snahu tieto cnosti praktizovať, informácie navyše ako jednoduchá príručka ako na to (žiaľ iba v angličtine): https://www.youtube.com/watch?v=OaTGGrQNFXw
Ak Pelágiusa, tak storočia húževnato odmietajú cirkevne autority už storočia, tak asi nám ten človek odkázal niečo, čo má úžasnú silu a žije aj napriek zákazom.
Lekári vydržte a nezabúdajte, na to čo denné vidíte: zrodenie, utrpenia a smrť!
Celé to kresťanstvo je postavené (ako aj iné... ...
Celá debata | RSS tejto debaty